> Faqja pare > Ditët e javës > Karakteristikat sipas dites se lindjes & dita me fat

Karakteristikat sipas dites se lindjes & dita me fat

Karakteristikat qe jep dita e lindjes

shtate-ditet

Perendite qe lidhen me 7 ditet

E Hene
Kush ka lindur diten e hene, diten e Henes , pikerisht per shkak te influkseve te saj eshte pasional, i perkedhelshem, dhe vecanerisht i hapur ndaj kuriozitetit dhe mundesive per njohje te reja.Te lindurit ne kete dite shpesh kane ndryshime humori te papritura dhe te vazhdueshme.Te mbushur me energji, me shume deshire per gjithcka, mund ta humbasin entuziazmin e tyre papritur, per ta rigjetur ate pas disa kohesh.

E Marte
Kush ka lindur te marten ndodhet nen influksin e Marsit, zotit te Luftes. Nder te lindurit e kesaj dite mund te gjenden shume doktore, burra te shkences, dmth njerez qe e kane bere betejen e tyre ne te mire te njerezimit dhe progresit.Jane njerez te rezervuar, por edhe te gatshem te japin gjithcka kane, zakonisht jane te ekuilibruar, te kujdesshem dhe jo impulsive, por ndonjehere mund te tregohen te ashper.Kane veshtiresi te medha ne kapercimin e nje lidhjeje sentimentale ne rast se ka perfunduar, sidomos nese marredhenies i ka dhene fund partneri.

E Merkure
Kush ka lindur diten e merkure gjendet nen influksin e Merkurit, mesazherit te zotave qe do i dhuroje aftesi shume te mira mendore, me nje aftesi te cuditshme per te pasur intuite brilante dhe per te arritur me te nje sukses te madh.Jane pelqyes te lojes, te lindurit diten e merkure, shpesh te shperqendruar dhe pak oportuniste, tregojne interes jo shume per cmimin qe mund te fitojne, por me shume per sensin e sfides qe ben ata te vihen ne prove kunder nje kundershtari me vlera.

E Enjte

Kush ka lindur te enjten ndodhet nen influkset e Jupiterit, planetit me te madh te sistemit diellor, qe i dedikohet babait te te gjithe zotave.Gjithmone te sjellshem, te interesuar per gjithcka qe i rrethon, nuk terhiqen kur dikush ka nevoje per ta. Ata perballen me kurajo me cdo veshtiresi, zakonisht me nje qendrim pozitiv.Te lindurit ne diten e enjte e pelqejne shume sportin dhe pelqejne shume te kalojne kohe me miqte e tyre me te dashur. Kane nje doze te madhe fati dhe shpesh arrijne rezultate te paparashikuara.

E Premte
Kush ka lindur diten e premte gjendet nen influksin e Venusit, perendeshes se bukurise dhe joshjes qe i jep aftesi artistike dhe kreative te jashtezakonshme dhe jo rastesisht nder te lindurit e kesaj dite mund te gjenden shume kompozitore dhe poete te famshem.Te lindurit ne kete shenje shpesh shprehin interesin e tyre per shkenca si astronomia dhe astrologjia, por edhe per gjithcka qe eshte shpirterore, mistike, apo okulte.

E Shtune
Kush ka lindur diten e shtune gjendet nen influksin e Saturnit, qe i jep nje vendosmeri qe e shtyn shpesh te arrije suksese te dukshme.Jo rastesisht nder te lindurit e kesaj dite do te gjenden shume lidera, njerez qe kane qene ne role te ndryshme, por gjithmone ne komande.Megjithate ky investim i madh ne sferen profesionale ben qe sfera personale te leje per te deshiruar.

E Diele
Kush ka lindur diten e diel ndodhet nen influksin e Diellit qe i jep ekuiliber, zemergjeresi, dhe paqe te brendshme.Altruizmi i spikatur qe dallon te lindurit ne kete dite dhe sinqeriteti i tyre i thelle, i ben qe te kene marredhenie ndryshe nga te tjeret me ata qe i rrethojne.Ata mund te gjenden neper poste politike per shkak te besueshmerise qe krijojne tek njerezit.Te shtyre nga nje kuriozitet i madh, i jepen me kenaqesi studimit te historis dhe ne fakt nder te lindurit ne kete dite mund te gjenden arkeologe te famshem.

 

 

 Dita juaj me fat e javes

Secili prej nesh ka diten e tij me te mire te javes per aktivitete te ndryshme. Kjo percaktohet nga planetet apo pozicionet ne harten e lindjes.

Secila dite e javes lidhet me nje shenje te caktuar si vijon…

E diela: Dielli -Luani
E Hëna: Hëna – Gaforrja
E Marta: Marsi – Dashi dhe Akrepi
E Merkura: Merkuri- Binjaket dhe Virgjeresha
E Enjtja: Jupiteri- Shigjetari dhe Peshqit
E Premtja: Venusi – Demi dhe Peshorja
E Shtuna: Saturni – Bricjapi dhe Ujori

Dita juaj me e mire percaktohet nga ashendenti. Nese keni, per shembull, Luanin ashendent, E diela (dita e Diellit) eshte dita juaj me e mire e javes.

Po nese keni Saturnin te pozicionuar ne ashendentin tuaj? Planeti gjithmone merr perparesi mbi shenjen, keshtuqe e Shtuna eshte dita juaj me e mire e javes sepse eshte dita e Saturnit.

Po sikur te keni edhe Saturnin edhe Venusin te dy te vendosur ne ashendentin tuaj? Atehere edhe e Shtuna edhe e premtja jane ditet tuaja me te mira.

Po per planetet modernë?

Urani lidhet me te Shtunen (veçanerisht gjate dites), Neptuni lidhet me te enjten (veçanerisht gjate nates), dhe Plutoni me te Marten (veçanerisht gjate nates).

Shenja e shtepise suaj te dyte percakton ditet tuaj me te mire per financat, ose më me rendesi –planetet ne shtepine tuaj te dyte. Dhe keshtu me radhe per shtepite e tjera dhe aktivitetet qe ato drejtojne.

Ditet te tjera me fat apo domethenese:

Ne cilen shenje eshte vendosur Jupiteri juaj? Nese ai eshte vendosur ne Gaforre, per shembull, atehere e Hëna eshte dita juaj me fat, pasi Jupiteri eshte planeti i fatit. Planete te tjere ne te njejten shenje me Jupiterin tregojne gjithashtu dite me fat.

Ne cilen shenje eshte vendosur Marsi? Nese ai eshte vendosur ne Akrep, per shembull, atehere e marta (dita e Akrepit) eshte dita me e mire per te nisur dicka, pasi Marsi eshte planet i nismave.

Ne cilen shenje eshte Vendosur Dielli apo Venusi? Nese ndonjeri prej tyre eshte vendosur ne Shigjetar, per shembull, atehere dita e Enjte (dita e Shigjetarit) eshte me e mira per dashurine apo krijimtarine (fushat e Venusit dhe Diellit).

Dhe keshtu me radhe, mjafton te dish fjalet kyçe te shenjave, shtepive dhe planeteve, qe tashme shumica i kane mesuar me ane te astrologjise.

 

Vjershë në anglisht për ditët e javës:

“Monday’s Child is fair of face,
Tuesday’s Child is full of grace,
Wednesday’s Child is full of woe,
Thursday’s Child has far to go,
Friday’s Child is loving and giving,
Saturday’s Child works hard for a living,
But the child born on the Sun’s day,
Is fair and wise and good and gay.”

Tags: ,

  • Twitter
  • Facebook

Komentet jane te mbyllura.