> Faqja pare > Histori > Miti i Eneas

Miti i Eneas

enea.

Ne imazh eshte Enea i cili po bisedon me Didon (Elisen), mbretereshen e pare te Kartagjenes (Tunizia e sotme) duke i rrefyer asaj per renien e Trojes.

 

Miti i Eneas (princ i Dardaneve te Anadollit)

Ne mitologjine greko-romake, Enea ishte nje hero dhe princ i Dardaneve te Anadollit, i biri i mbretit Ankiz, dhe i perendeshes Aferdite. I ati ishte kusheriri i pare i mbretit Priam te Trojes (sternip i Ilit, themeluesit te Trojes), duke e bere Enean kusheririn e dyte te Hektorit dhe Paridit (bij te Priamit). Per here te pare Enea permendet ne Iliaden e Homerit, por ai trajtohet me gjate ne mitologjine romake, kryesisht ne vepren Eneida te Virgjilit, ku ai eshte nje nga stergjysherit e Romulit dhe Remit. Ai u be heroi i vertete i Romes. Enea iku nga Troja për t’u mos u kthyer kurrë më. Udhëtoi drejt perëndimit, në kërkim të një atdheu të ri, duke kaluar nëpër Thrakë dhe Butrint. Peripecitë e tij nëpër Mesdhe zgjatën për disa vjet deri sa arriti pastaj në Lacium. Gjatë peripecive gruaja dhe babai i tij vdiqën, kurse i biri, Askani, themeloi qytetin Alba Longa që më vonë u bë atdheu i Romulit dhe Remit , themeluesve të Romës. Në Lacium, Enea u martua me të bijën e mbreti Latin, Lavinia dhe krijoi qytetin Lavinio.

mergimi-i-Eneas

Rruga qe ndoqi Enea nga Troja ne Rome me ane te vendbanimeve te tij

 

Tags:

  • Twitter
  • Facebook

Komento