> Faqja pare > Lidhur me shenjat > Shenjat dhe planetet lidhur me kafshët

Shenjat dhe planetet lidhur me kafshët

animals

 

 

Pushteti i planeteve mbi kafshët

 

Secili planet sundon kafshët përkatëse duke shfaqur në një fare mënyre karakteristikat e tyre. Më poshtë kemi paraqitur vetëm planetët tradicionalë.

 

  • Dielli: Luani, shqiponja, gjeli, në përgjithësi kafshët mbretërore dhe dominuese.
  • Hëna: Lepuri, mjellma, bilbili, bretkoca, peshku, kërmilli, gaforrja, butaku, në përgjithësi, kafshët e natës dhe ato ujore.
  • Merkuri: dhelpra, majmuni, gjarpri, papagalli, merimanga, bleta, milingona, në përgjithësi kafshët që njihen për zgjuarsi dhe dinakëri.
  • Venusi: dhia, thëllëza, delja, fazani, pëllumbi, harabeli, të gjitha kafshët poligame, ose ndryshe ato që pjellin shumë.  
  • Marsi: kali, ujku, grerëza, qeni, struci, gjarpërinjtë helmues, akrepi, merimangat pickuese, të gjitha kafshët që pickojnë dhe dëmtojnë njerëzit.
  • Jupiteri: elefanti, dreri, demi, në përgjithësi, kafshët, e urta, të shpejta dhe të forta.
  • Saturni: Deveja, ariu, gomari, miu, brumbulli, në përgjithësi kafshët e ngadalta ose ogurzi.

 

Dielli – Luani

Hëna – Gaforrja

Merkuri – Binjakët/Virgjëresha

Venusi – Demi/Peshorja

Marsi – Dashi/ Akrepi

Jupiteri – Shigjetari/ Peshqit

Saturni – Bricjapi/ Ujori

Tags:

  • Twitter
  • Facebook

Komento